روابط جنسی، بایدها و نبایدها

روابط جنسی از پایه و اساس زندگی زناشویی می باشد. قطعا یکی از اهداف تمام ازدواج ها داشتن روابط جنسی سالم و لذت بخش می باشد. متاسفانه امروزه شاهد فروپاشی بسیاری از زندگی ها به دلیل مشکلات جنسی هستیم. طلاق عاطفی یکی از نتایج مخرب این مشکلات است. البته گاهی نیز افراد به دلیل عدم اطلاع دقیق از خواسته ها و بدن طرف مقابلشان دچار مشکلاتی می شوند. قبل از هر مطلبی باید توجه کرد که روابط جنسی قوانین و آداب مخصوص خود را دارد که تمامی افراد باید آنها را یاد بگیرند. اگر اطلاعات کافی در این مورد نداشته باشید و یا با همسرتان درباره این موضوع صحبت نکرده باشید حتما دچار مشکلاتی خواهید شد.

بهترین مشاور در این زمینه همسر شماست. شما باید بدانید او چه چیزهایی می خواهد و به چه چیزهایی علاقه من است. هرگونه ضعف در گفت و گو باعث می شود تا زوجین شناخت کافی از روحیات و بدن یکدیگر نداشته باشند. روابط جنسی موضوعی است که اگر به خوبی در بین زوجین انجام نپذیرد زندگی زناشویی را دچار مشکل جدی می کند.

مشکلات روابط جنسی زنان و مردان

در زیر به برخی از مشکلات روابط جنسی اشاره می شود:

اختلال های نعوظ مشکلی در مردان

این مشکل به دلیل عدم وجود خون رسانی ایجاد می گردد. اگر جریان خون به اندازه کافی نباشد نعوظ به طور کامل انجام نمی گردد و فرد دچار مشکل می شود. علت عدم نعوظ در مردان به چند موضوع بستگی دارد. اولین علت می تواند وجود انواع بیماری های قلبی و عروقی باشد.بیماری های قلبی موجب می شود تا جریان خون در بدن به طور کافی وجود نداشته باشد و فرد در نعوظ مشکل داشته باشد. دومین علت و شایع ترین آن وجود استرس و اضطراب است. امروزه به دلیل وجود استرس های کاری و مالی در مردان این مشکل بسیار شایع شده است. اگر فرد استرس بسیار زیاد داشته باشد نعوظ انجام نمی گیرد.سومین علت نیز چاقی است. چاقی مفرط سبب می شود تا این فرآیند به خوبی انجام نپذیرد.

راه حل : اگر دلیل این مشکل بیماری ها است باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا ضمن درمان بیماری های قلبی و عروقی مشکل نعوظ هم حل شود. اگر چاقی مفرط دارید باید رژیم غذاییتان را تغییر داده و فعالیت بیشتری داشته باشید و در آخر اگر مشکل نعوظ به دلیل استرس باشد مدتی دور شدن از اضطراب و مدیتیشن عالی ترین راه برای غلبه بر این مشکل است.

اختلال نعوظ در آقایان

کاهش میل در روابط جنسی برای زنان

بیماری های مثل کم خونی، کم کاری تیروئید و یا هرگونه بیماری که در آن هورمون های فرد از تعادل خارج شود باعث کاهش میل جنسی می شود. بعد از زایمان و در دوره ی شیردهی این موضوع بسیار شایع می گردد. دلیل آن هم تغییر میزان هورمون های زنانه در بدن می باشد. دوره ی بعد از زایمان زودگذر است و نیاز به این دارد که همسر کاملا شرایط را درک کرده و خانم را تحت فشار روانی نگذارد. البته خانم ها هم اگر دچار استرس یا کمبود عاطفی شوند نسبت به روابط جنسی بسیار سرد خواهند شد.

راه حل: در اول اگر دچار مشکل جسمی هستید باید به پزشک مراجعه نمایید تا به صورت کامل درمان انجام گیرد. اگر در دوران بعد از زایمان قرار دارید باید بدانید که اغلب خانم ها بعد از این مرحله دچار کاهش میل می شوند و این مدت زمان کوتاه خواهد بود.در صورت وجود هرگونه تنش یا استرس در خانه یا محل کار باید درصدد رفع آن برآیید زیرا اضطراب قاتل روابط جنسی است. داروی گیاهی ویگوکال یکی از کم عوارض ترین راههای درمان این مشکل در زنان و مردان است که عموما توسط پزشکان تجویز می شود.

سرد مزاجی بانوان در روابط جنسی

انزال زودرس در مردان

در واقع این موضوع در حال حاضر دلیل درجه یک بیشتر طلاق ها در کشور می باشد. انزال زودرس در بسیاری از مردان وجود دارد. علت آن می تواند مشکلات جسمی مثل اختلال غده تیروئید و یا مشکلات روانی باشد. وقتی مردان دچار انزال زودرس باشند دیگر همسرشان نمی تواند به اوج لذت جنسی برسد و قبل از رفع نیاز های خانم مرد به انزال می رسد.شاید این یک مشکل صرفا جسمی به نظر برسد اما در واقع باعث می شود تا هم مرد و هم زن از لحاظ عاطفی و احساسی ارضاء نشوند. در واقع برای ایجاد رابطه کامل که در آن هر دو طرف ارضاء شوند باید اول زن به اوج لذت جنسی برسد و اگر مرد دچار زودانزالی باشد این موضوع در روابط جنسی اتفاق نمی افتد. باید توجه زیادی به این موضوع داشت و آن را حل کرد.

راه حل: اگر مشکل جسمی دارید قطعا با دارو باید درمان شوید اما در اغلب موارد این یک مشکل روانی است. برای حل این مشکل باید رفتار درمانی انجام دهید و یاد بگیرید که چطور ذهن خود را دست بگیرید تا دچار انزال زودرس نشوید. انجام برخی ورزش های مخصوص نیز در کاهش این اختلال کمک شایانی می کند.

درد در هنگام رابطه جنسی در زنان

وجود درد در هنگام رابطه می تواند یک علامت هشدار دهنده برای خانم ها باشد. اگر در هر بار رابطه دچار درد می شوید قطعا بیماری یا مشکلی در رحم دارید. در بیشتر مواقع وجود عفونت باعث درد در روابط جنسی می گردد. علت دیگری که زنان دچار درد می شوند این مسئله است که به اندازه ی کافی تحریک نمی گردند. اگر تحریک به اندازه ی کافی انجام نشود واژن به اندازه کافی مرطوب نمی گردد و این موضوع درد را در پی خواهد داشت. وجود هرگونه دردی در رابطه جنسی باعث از بین رفتن لذت آن می گردد.

راه حل: به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید و آزمایش های لازم را انجام دهید تا اگر دچار بیماری یا عفونتی هستید درمان شوید. در بیشتر مواقع با مصرف آنتی بیوتیک عفونت از بین خواهد رفت و دیگری هنگام رابطه دردی را احساس نخواهید نمود. در مورد دوم اگر مشکل این باشد که تحریک به خوبی صورت نگرفته و واژن به اندازه ی کافی مرطوب نمی شود باید با همسر خود صحبت کنید تا مدت زمان قبل از دخول و معاشقه را بیشتر نماید. به این صورت زن هم به صورت کامل تحریک شده و دیگر دردی احساس نخواهد شد.

درد شکمی هنگام رابطه جنسی

نکاتی در مورد روابط جنسی

اگر هنوز مجرد هستید و این مطلب را می خوانید لطفا به این موارد دقت بسیاری کنید.

مزاج شناسی و طبع شناسی در ازدواج بسیار مهم است. لطفا قبل از ازدواج بدون هیچ خجالتی از مزاج یکدیگر مطلع گردید. امکان دارد یک زوج همدیگر را دوست داشته باشند اما به دلیل وجود اختلافات بسیار زیاد در طبع قادر به رفع نیازهای یکدیگر نباشند. مسئله جنسی در ازدواج از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است این موضوع را دست کم نگیرید و بدون رودربایستی با طرف مقابلتان صحبت نمایید. به طور مثال اگر یک آقایی که طبع بسیار گرمی دارد با خانمی ازدواج کند که طبع تقریبا سردی دارد قطعا در آینده دچار مشکلات بسیار زیادی خواهند شد. در واقع این خانم سرد هم نیست فقط با فرد مناسب خودش ازدواج نکرده است و یا برعکس این موضوع هم می تواند اتفاق بیفتد.

پس به طور کلی می توان نتیجه گرفت که روابط جنسی در رابطه زناشویی از اهمیت بالایی برخوردار است و طرفین باید قبل و بعد از ازدواج به آن توجه زیادی داشته باشند. اگر قبل از ازدواج شناخت کامل انجام بگیرد مشکلات بسیاری مانند خیانت، طلاق عاطفی و غیره اتفاق نمی افتد. چقدر خوب است اگر قبل از ازدواج خوب همدیگر را بشناسیم و بعد از آن هم به خوبی از روابط عاطفی خود مراقبت نماییم.

تصویر گیاه بابا آدم

بابا آدم چیست؟

بابا آدم یک گیاه دارویی بومی است که در  شمال آسیا و اروپا می روید علاوه بر آن در حال حاضر در ایالات متحده هم رشد می کند. ریشه های گیاه بابا آدم بسیار بلند هستند و رنگ پوسته خارجی آن ها قهوه ای نزدیک به سیاه است.

برای قرن ها در جامعه پزشکی ریشه این گیاه برای درمان انواع بیماری های کبدی، سرطانی، گوارشی و … استفاده می شد. به طور سنتی این گیاه بیشتر به عنوان یک ادرار آور (دیورتیک) و هم چنین کمک کننده به هضم غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

ریشه گیاه بابا آدم

نقش بابا آدم در محافظت از کبد

بابا آدم یک آنتی اکسیدان طبیعی است که می تواند فاکتورهای التهاب ایجاد شده در بافت کبد، فیبروز و سیروز کبدی را بهبود بخشیده و باعث کاهش روند اکسید شدن چربی های موجود در کبد شود. همچنین با کاهش التهاب در بیمارهای کبدی به درمان سریع تر آن ها کمک می کند.

با توجه به مطالعاتی که در سال 2000 انجام شد، این گیاه به عنوان یک داروی طبیعی سم زدا که از سلول های کبدی در برابر آسیب سمی استامینوفن به آن ها محافظت می کند، معرفی گردید.

مخزن آنتی اکسیدان طبیعی

تحقیقات سال 2010 نشان داده است که ریشه گیاه بابا آدم شامل انواع آنتی اکسیدان های قوی مانند کورستین، لووتیولین و اسید فنلی است. آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند و می توانند به درمان و پیشگیری از بیماری ها در شرایط بهداشتی مختلف کمک کنند. علاوه بر آن آنتی اکسیدان ها به کاهش التهاب نیز کمک می کنند. تحقیقات نشان داده است که ریشه بابا آدم برای بیماران مبتلا به استئوآرتریت باعث کاهش شاخص های التهابی در خون آنها شده است.   

سم زذایی کبد توسط باباآدم

بابا آدم و سم زدایی خون

یکی از رایج ترین استفاده های سنتی از ریشه گیاه دارویی بابا آدم سم زدایی خون است. شواهد اخیر نشان داده است که ریشه این گیاه می تواند سموم را از جریان خون حذف کند. طی مطالعات سال 2011 ریشه باباآدم خون را به طور موثری پاکسازی کرده و موجب افزایش گردش خون می شود.  

گیاه دارویی موثر بر سرطان

گیاه بابا آدم دارای اثر مهارکنندگی قوی بر رشد تومورهای ناشی از سرطان هایی مانند کارسینوم پانکراس هستند. تحقیق دیگری در سال 2016 نشان داد که ریشه این گیاه دارویی به طور قابل توجهی با رشد سلول های سرطانی مقابله می کند اما دانشمندان برای بهبود اثرگذاری نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه دارند.

بهبود قند خون و درمان دیابت

تحقیقات سال 2014 نشان داد که ریشه بابا آدم می تواند به طور قابل توجهی گلوکز بالای خون را کاهش دهد. در طی این آزمایشات ریشه این گیاه داروییِ تخمیر شده به شکل چشمگیری قند خون را در موش های آزمایشگاهی کاهش داد.

گیاه ادرارآور (دیورتیک)

 ریشه بابا آدم ممکن است به عنوان یک عامل ادرار آور (مدر) عمل کند. مدر ها کمک می کنند که آب اضافه بدن از طریق ادرار دفع شود و برای کسانی که دچار تورم اندام ها (اِدم) هستند استفاده از این گیاه دارویی احتمالا بسیار کاربردی خواهد بود.

نحوه مصرف بابا آدم

نحوه استفاده از این گیاه دارویی

به طور سنتی ریشه گیاه دارویی بابا آدم در ژاپن و بعضی از نقاط اروپا به عنوان یک سبزی خوراکی استفاده می شود و مردم به دلیل مزایای سلامتی شناخته شده اش ، آن را به رژیم غذایی خود اضافه کرده اند. علاوه بر آن می توان ریشه این گیاه را در آب جوش ریخته و به عنوان دمنوش استفاده نمود البته کسانی که نیازمند اثربخشی بیشتر هستند می توانند از این گیاه به عنوان یک مکمل دارویی در اشکال مختلف از کپسول گرفته تا قرص ها مانند داروی هپاتیکال بهره ببرند.

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان به عنوان ماده یا مواد شیمیایی در بدن شناخته می شوند که در برابر رادیکال های آزاد منفی که سبب بروز بیماری های مختلف می شوند نقشی محافظت کننده دارند. مواد آسیب زایی که به هر دلیل در سلول های بدن به وجود می آیند با استفاده از آنتی اکسیدان ها تخریب شده و به طور کامل از بین می روند از این رو با وجود این ترکیبات به اندازه کافی در بدن، سلامتی بدن تضمین خواهد شد. در واقع ویتامین آ و ای، همین طور سلنیوم را می توان در ترکیبات آنتی اکسیدان مشاهده کرد که در مواد غذایی مانند انواع میوه و سبزیجات و همین طور در غلات و حبوبات به وفور یافت می شوند.

در واقع نقش آنتی اکسیدان، مراقبت و ایجاد ایمنی  هر چه بیشتر در بدن در برابر بسیاری از بیمار ها مانند انواع سرطان و سرماخوردگی و بیماری های دیگر می باشد که به سیستم ایمنی بدن حمله می کنند و آن را هدف قرار می دهند. این مواد تندرستی بدن را بیمه کرده و عمری طولانی تر برای فرد رقم می زنند.

رادیکال های آزاد در بدن به طور طبیعی تولید می شوند تا نقش دفاعی در بدن ایفا کنند. به هر ترتیب زمانی که بدن با مشکل و یا ماده ای بیگانه مانند ویروس و یا باکتری برخورد می کند برای از بین بردن آن، رادیکال آزاد ترشح می شود تا آن را از نابود کند. پس از حذف عامل بیماری زا و بیگانه، آنتی اکسیدان فعالیت خود را شروع می کند تا آن رادیکال آزاد را خنثی کند. گاهی تولید رادیکال های آزاد در بدن به دلایل مختلفی به صورت بی رویه ادامه دارد و خارج از کنترل قرار می گیرد. عوامل متعدد مانند آلودگی هوا، اشعه های مضر، استرس و مواد غذایی ناسالم سبب بروز این امر می شوند پس نقش و اهمیت آنتی اکسیدان ها در این فرایند دارای اهمیت ویژه ای می باشد. اگر رادیکال های آزاد به حال خود رها شده و هیچ تدبیری برای مهار آنها صورت نگیرد در نهایت شما شاهد ایجاد چین و چروک های پوستی به شکلی سریع تر در بدن خود خواهید بود. در واقع با فعالیت آنها آسیب های رادیکال های آزاد خنثی شده و از بین می رود.

منابع آنتی اکسیدان

نقش اصلی و موثر

 • کند کردن و به تعویق انداختن روند پیری در همه قسمت ها مانند پوست و نسوج بدن و همین طور در مفاصل و قلب و مغز
 • پوستی سالم و شفاف با مصرف این مواد مناسب برای شما به ارمغان خواهد آمد.
 • ریسک ابتلا به بیماری های مختلف از جمله سرطان
 • سم زدایی در بدن به شکلی بسیار مطلوب و موثر ادامه خواهد داشت.
 • بیماری های قلبی و سکته به احتمال بسیار کمتری در بدن به وقوع می پیوندد.
 • مشکلات و مسائلی مانند زوال عقل با مصرف صحیح این مواد به طور چشمگیری با کاهش مواجه می شوند.

آنتی اکسیدان های اصلی شامل ویتامین ث، ویتامین ای و بتاکاروتن هستند. ویتامین ث به صورت محلول در آب که سبب می شود ویتامین ای بتواند فعالانه کار خود را انجام دهد. ویتامین ای محلول در چربی است و توصیه می شود توام با ویتامین ث مصرف شود تا دفاع مناسبی را در برابر اکسیداسیون از خود نشان بدهد. پس مصرف مواد غذایی که حاوی این سه مورد باشند نقشی موثر در سلامتی بدن ایفا می کند. به طور کلی می توان گفت میوه هایی که دارای رنگ های قرمز و نارنجی و صورتی هستند و همین طور میوه های آبی و زرد دارای میزان بیشتری از این ترکیبات می باشند. در واقع این ترکیبات باعث می شوند که فرایند اکسیداسیون در بدن و یا رادیکال هایی که با عنوان آزاد معروف هستند مهار شده و از بین بروند. برای این که بدن بتواند به میزان زیادی مواد مطلوب در این مواد خوراکی را جذب کند لازم است که به صورت بخار پز و یا خام مصرف شوند. آنتی اکسیدان ها تاثیر زیادی بر کاهش چربی کبد دارند و میزان زیادی از این ماده در گیاه بابا آدم موجود در کپسول گیاهی هپاتیکال وجود دارد.

سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان

گیاهانی که دارای آنتی اکسیدان به میزان قابل توجهی هستند

 1. کلم بروکلی و سبزیجاتی که دارای برگ سبز هستند، اسفناج و گوجه فرنگی، هندوانه و زردآلو، ذرت و کدو تنبل و مارچوبه همین طور فلفل سبز و طالبی سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی برای حفظ سلامتی بدن می باشند و دارای بتاکاروتن بالایی هستند.
 2. ویتامین ث را می توانید در کیوی، کلم پیچ، پرتقال، سیب زمینی شیرین، فلفل دلمه ای در رنگ های مختلف، خربزه، گریپ فروت و کلم بروکلی پیدا کنید.
 3. ویتامین ای در حبوبات، دانه آفتابگردان، دانه پاپایا و دانه کدو تنبل همین طور فلفل دلمه ای قرمز و انبه به وفور یافت می شود. برای این که نقش موثر و مطلوب مواد غذایی به درستی احساس شود لازم است که تعادل مناسبی از برنامه روزانه برای افراد وجود داشته باشد.
 4. انار و هویج نیز از دیگر منابع گیاهی بسیار مغذی و مفید هستند که نباید فراموش شوند.
 5. چغندر از جمله گیاهانی است که حاوی آنتی اکسیدانی با عنوان بتالین می باشد. در واقع این ماده سبب قرمزی رنگ چغندر و وجود خواص مطلوب و شگفت انگیز در آن شده است. ترکیبات موثر و مفید در این گیاه یکی از عوامل مناسب برای مبارزه با خطر سرطان دستگاه گوارش است. درد و التهاب نیز با مصرف این گیاه مفید به شکل موثری از بین می رود.

منابع میوه ای

غنی ترین منابع آنتی اکسیدان

 • زالزالک، تمشک وحشی، زغال اخته، لو.بیا، شاتوت، شکلات تلخ، گشنیز، گردو شاتوت و کنگر فرنگی که توصیه می شود به میزان مناسب در برنامه های غذایی گنجانده شوند.
 • زغال اخته و میوه های قرمز ریز مانند توت فرنگی دارای مواد مغذی با عنوان اسید الاژیک نیز می باشند که می توانند بدن را در برابر عوامل مضر و آسیب رسان محیطی به شکلی بسیار مطلوب ایمن نگه دارند. در واقع این میوه می توانند کلیه و مثانه را پاکسازی کرده و بدن را به طور طبیعی بیمه کنند.
 • انگور از دیگر میوه های مغذی برای پیشگیری از بیماری های قلبی که سرشار از آنتی اکسیدان نیز می باشد و در انواع تیره آن می توان این مواد را به میزان بیشتری مشاهده نمود.
 • اسفناج یکی از انواع غنی در گروه سبزیجات که نقشی بسیار مناسب را در برابر بروز بیماری از خود نشان می دهد و دارای ویتامین های زیادی است.
 • چای سبز که گنجاندن آن به میزان مناسب برای نوشیدن در طول روز می تواند میزان مطلوبی از آنتی اکسیدان را به بدن شما برساند. علاوه بر این با وجود خواص مطلوبی که دارد در کاهش فشار خون بالا و همین طور کاهش سطح کلسترول مفید عمل می کند.

توصیه های غذایی

توصیه های غذایی

 • از روغن زیتون و سیر برای تهیه غذا و در برنامه روزانه غذایی خود استفاده کنید.
 • بهتر است همراه با غذا یک پیاز خام نیز میل شود.
 • گنجاندن میوه و سبزیجات در برنامه روزانه غذایی به صورت تازه بسیار مهم است.
 • خوردن مغز دانه هایی مانند بادام و گردو و انواع آجیل به جای تنقلات یک امر بسیار مهم می باشد.
 • بهتر است غذاهای آماده تا میزان زیادی از برنامه روزانه حذف شوند و به جای آن از مواد غذایی سالم برای پخت غذا استفاده شود.
 • سویا از جمله مواد گیاهی است که برای سلامتی بدن موثر بوده و می توان آن را در برنامه غذایی هنگام پخت غذا اضافه کرد.

درمان ترک پوستی

ترک پوستی

درمان ترک پوستی با شیوه های متعدد امکان پذیر است. شناخت روش های موثر درمانی برای یکی از مهم ترین مشکلات پوستی که با عنوان ترک پوستی شناخته می شود موضوعی حائز اهمیت است. از آنجایی که پوست بدن هر فرد به عنوان دیوار حفاظتی در بدن او محسوب می شود و نقش موثری در افزایش زیبایی ظاهری دارد استفاده از روش های موثر درمان ترک پوستی علاوه بر زیبایی ظاهری در سلامتی فرد نیز تاثیرگذار می باشد. هنگامی که خطوط تقریبا فرورفته بر روی قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود به آن ترک پوستی یا استریا گفته می شود. ترک های پوستی گاهی عمیق و بسیار زشت و ناخوشایند می باشند و با ضعیف شدن کلاژن پوست در بالاترین لایه پوست که قابل مشاهده است بروز می کنند. ترک های پوستی هنگام ظاهر شدن بر روی لایه پوستی به رنگ قرمز و یا صورتی می باشند و به مرور زمان سفید رنگ و باریک می شوند. ترک پوستی بیشتر در نواحی از بدن ایجاد می شوند که تحت کشش می باشند. منظور از نواحی تحت کشش روی شکم، بازو، ران، سینه و باسن است. درمان ترک پوستی  پس از ظاهر شدن علائم بر روی پوست به شکل خطوط برجسته ضروری به نظر می رسد تا این خطوط با گذشت زمان کمرنگ تر شوند. داشتن پوستی زیبا و عاری از هر گونه عیب و نقص برای مردان و به ویژه خانم ها حائز اهمیت می باشد.

درمان و بهبود ترک پوستی

ترک یکی از مشکلات شایع پوستی

ترک های پوستی موجب کاهش اعتماد به نفس و تضعیف روحیه زنان می شود. درمان ترک پوستی در هر نوع که باشد برای افرادی که به دلایل مختلف با آن رو به رو می شوند ضرورت دارد. به طور کلی می توان گفت ترک پوستی بیشتر در نواحی از بدن مشاهده می شود که چربی زیادی در آن قسمت ذخیره شده باشد. کلاژن پروتئینی است که در ایجاد حالت کشسانی پوست نقش موثری ایفا می کند بنابراین اگر پوست بدنتان این پروتئین را به اندازه کافی دریافت نکرده باشد شاهد بروز ترک های پوستی در نواحی از بدنتان خواهید بود. در واقع دلیل اصلی بروز ترک های پوستی، پارگی کلاژن می باشد بدین معنا که کلاژن خاصیت ارتجاعی دارد و به دلایل مختلف به ویژه با افزایش و یا کاهش وزن بدن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و دچار پارگی می شود و در این صورت است که موجب بروز خطوطی عمیق بر روی لایه بیرونی پوستتان می شود. در این صورت روش ها مختلف برای درمان ترک پوستی جهت کلاژن سازی پوست یکی از روش های موثر قلمداد می گردد.

مهم ترین علل ترک پوستی در نواحی مختلف از بدن

افزایش وزن

افرادی که در مدت زمان کمی با افزایش وزن رو به رو می شوند بر روی قسمت های مختلف بدن آنها ممکن است ترک های پوستی ایجاد شود.

خانم های باردار

خانم های حامله به دلیل افزایش وزن از ماه چهارم به بعد در روی شکم، ران ها، باسن و یا سینه های آنها ترک های پوستی ایجاد می شود. دانستن این نکته برای خانم هاحائز اهمیت می باشد که سن بارداری تاثیر بسزایی در بروز ترک های پوستی دارد. خانم هایی که در سنین پایین بین 16 تا 20 سالگی حامله می شوند بیشتر از خانم هایی که در سن 35 سالگی حامله می شوند در معرض بروز ترک پوستی قرار دارند.

درمان ترک پوستی دوران بارداری

بلوغ

رشد جسمی افراد در دوران بلوغ یکی از مهم ترین علل ایجاد ترک های پوستی می باشد. همه افراد دوران بلوغ جنسی را پشت سر گذاشته اند در این دوران شاهد تغییرات جسمی در پسران و دختران هستیم. تغییرات ظاهری که بر اثر بلوغ جنسی در پسران ایجاد می شود شامل رشد مو در صورت می باشد. تغییرات ظاهری که در دختران ایجاد می شود نیز شامل بزرگ شدن باسن است. همچنین در دوران بلوغ است که عادت ماهیانه دختران شروع می شود. هنگامی که فرد به بلوغ جسمی می رسد جثه فرد سریعا رشد پیدا می کند، در واقع با رشد جسمی فرد پوست دچار کشیدگی شده و خطوط مختلفی در نواحی از بدن مشاهده می شود که همان ترک های پوستی می باشد.

استفاده از کورتن

توجه داشته باشید که استفاده مکرر از کورتن در ایجاد ترک پوستی بسزایی دارد از این رو پیشنهاد می شود از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید و به منظور پیشگیری از عوارض خطرناک و عوارض جانبی آن فقط تحت نظر پزشک مصرف شود.

وراثت

وراثت نیز یکی از دیگر علل ترک پوستی می باشد از این رو ممکن است بسیاری از افرادی که اضافه وزن ندارند نیز در نواحی از بدنشان ترک پوستی مشاهده شود که می تواند یکی از علل آن وراثت باشد. برخی از افراد دارای ژنتیک برتر هستند و رشته های کلاژن آنها نسبت به افراد دیگر از مقاومت بیشتری برخوردار می باشد.

جراحی کاشت سینه (پروتز)

بسیاری از خانم ها پس از جراحی کاشت سینه (پروتز) با مشکل بروز ترک پوستی رو به رو می شوند.

کاهش نا گهانی وزن

کاهش وزن ناگهانی

بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن هستند و در مدت زمان کوتاهی وزن خود را کاهش می دهند در قسمت هایی از بدنشان ترک های پوستی ایجاد می شود. به طور کلی می توان گفت یکی از علل شایع بروز ترک های پوستی، افزایش وزن و یا کاهش وزن در مدت زمانی کوتاه می باشد.

پیشگیری از بروز ترک های پوستی

ثابت نگه داشتن وزن بدن

یکی از ساده ترین راهکارهای درمان ترک پوستی ثابت نگه داشتن وزن بدن می باشد. زیرا با افزایش سریع وزن بدن قطعا در نواحی مختلف بدن ترک های پوستی ایجاد می شود و این امر موجب کاهش زیبایی پوست افراد می گردد.

چرب نگه داشتن و ماساژ دادن پوست در دوران بارداری

خشک شدن پوست یکی از مهم ترین دلایل بروز ترک پوستی در نواحی مختلف بدن می باشد بنابراین به تمامی افراد به ویژه خانم های باردار توصیه می شود پوست خود را با استفاده از روغن های موثر مانند روغن زیتون چرب نگه دارند.

ماساژ با روغن های گیاهی

تغذیه مناسب

یکی از مهم ترین نکاتی که موجب پیشگیری از بروز ترک های پوستی می شود داشتن تغذیه مناسب است. اولین موردی که برای داشتن تغذیه مناسب باید رعایت کنید نوشیدن مایعات به اندازه کافی می باشد. نوشیدن مایعات به ویژه آب نقش موثری در مرطوب نگه داشتن و انعطاف پذیری پوست دارد. در طول روز نیاز است 8 لیوان آب بنوشید تا رطوبت بدنتان تامین شود زیرا همان طور که می دانید افرادی که پوست بدنشان خشک است به دلیل مصرف بسیار کم مایعات بیشتر از افرادی که دارای پوست چرب هستند در معرض بروز ترک های پوستی قرار دارند.

همچنین کمبود ویتامین های مختلف بدن یکی از مهم ترین دلایل بروز ترک پوستی می باشد بنابراین توصیه می شود جهت درمان ترک پوستی مواد مغذی که حاوی ویتامین های A،E و C می باشد را در برنامه غذایی روزمره خود جای دهید. مواد مغذی که حاوی ویتامین A هستند شامل: زردآلو، طالبی، سیزیجات سبز برگ دار، جگر، زرده تخم مرغ، کدو حلوایی و انبه می باشند.

مواد مغذی که حاوی ویتامین E هستند شامل: جوانه گندم، کنجد و مغز ها می باشند و مواد مغذی که حاوی ویتامین C می باشند شامل: میوه ها و سبزیجات مانند توت فرنگی، کلم بروکلی، فلفل دلمه و مرکبات می باشند. بنابراین با داشتن تغذیه مناسب می توانید از بروز ترک های پوستی پیشگیری کنید و پوستی زیبا داشته باشید.

رژیم غذایی سالم باعث پیشگیری از ترک پوستی می شود

روش های خانگی برای بهبود ترک های پوستی

راهکارهای درمان ترک پوستی به صورت خانگی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید از ایجاد ترک های پوستی بر روی نواحی مختلف بدنتان پیشگیری کنید. همچنین می توانید با استفاده از راهکارهای درمان خانگی ترک های قدیمی و جدید را کمرنگ تر کنید.

استفاده از ترکیبات کره کاکائو، روغن جوانه گندم، موم زنبور عسل به اندازه کافی، روغن زردالو، روغن ویتامین E و روغن هسته پالم نقش موثری در پیشگیری و درمان ترک پوستی دارد.

تمامی مواد گفته شده را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را بر روی ترک های پوستی بمالید و ماساژ دهید. برای اینگه این راهکار درمانی موثر واقع شود نیاز است روزانه دو یا سه بار این کار را انجام دهید. پس از گذشت دو ماه شاهد کم رنگ شدن ترک های پوستی خود خواهید بود. شاید این سوال ذهنتان را به خود مشغول کند که دلیل اثر بخشی این روش درمانی خانگی چیست؟ کره کاکائو در آبرسانی موثر به پوست نقش مهمی ایفا می کند و از خشکی پوست بدن پیشگیری می کند بنابراین با نفوذ پیدا کردن به لایه های عمیق پوست موجب بازسازی و ترمیم پوست شده و در پیشگیری و درمان ترک پوستی بسیار اثربخش خواهد بود.

استفاده از ترکیبات ژل آلوورای تازه، 5 عدد کپسول ویتامین A و 10 عدد کپسول ویتامین E

ابتدا ژل موجود در آلوورا و روغن های داخل کپسول ها را خالی کنید و تمامی مواد ذکر شده را با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید. سپس این ترکیب را بر روی پوستتان بمالید و ماساژ دهید تا به خوبی جذب شوند. به منظور اثربخشی نیاز است این ترکیب خانگی را برای دو بار در روز تکرار کنید تا به مرور زمان شاهد اثربخشی و درمان ترک پوستی خود باشید. ژل آلوورا از بهترین گیاهانی است که به منظور نرم شدن پوست بدن مورد استفاده قرار می گیرد و با داشتن ترکیبات گلوکومانان و جیبرلین در افزایش ترکیب کلاژن و از بین رفتن ترک های پوستی تاثیری مطولب دارد.

تاثیر آلوئه ورا بر کلاژن سازی پوست

انواع پماد و داروهای موثر

پماد ویکس

استفاده از پماد ویکس به تنهایی می تواند راهکار درمانی موثری در کاهش و درمان ترک پوستی باشد. برای این منظور کافی است مقدار مناسبی از پماد ویکس را بر روی ترک های پوستی خود بمالید و به خوبی ماساژ دهید تا کاملا جذب شود. سپس از یک سلفون به منظور پوشش دهی آن ناحیه استفاده کنید و برای یک شب در این وضعیت بمانید. به منظور اثربخشی بهتر نیاز است این کار را هر شب تکرار کنید تا شاهد کمرنگ شدن و از بین رفتن ترک های پوستی خود باشید.

روغن زیتون

روغن زیتون یکی از موثرترین راهکارهای درمانی ترک پوستی می باشد. برای پیشگیری و درمان ترک پوستی نیاز است مقداری روغن زیتون را گرم کنید و آن را بر روی پوستتان ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شود. به منظور اثربخشی بیشتر روزی دو بار این کار را تکرار کنید.

روغن بادام تلخ

تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیرات بادام تلخ برای کاهش ترک های پوست نشان می دهد خانم هایی که در دوران بارداری و پس از آن از روغن بادام تلخ برای ماساژ دادن شکم خود استفاده می کنند پس از زایمان شکم آنها کمتر دچار ترک خوردگی می شود. مهم ترین دلیل این موضوع این است که روغن بادام تلخ از خشک شدن پوست پیشگیری می کند و با چرب نگه داشتن پوست موجب پیشگیری از بروز ترک های پوستی می شود. علاوه بر روغن بادام مواد موثر دیگری مانند نانو سیلیکون فعال به درمان این ترک ها کمک می کند که به میزان قابل توجهی ترکیبات موثر بر درمان ترک پوستی در کرم لایه بردار سیلکِر آورده شده است.

تاثیر روغن بادام بر درمان ترک پوستی

مصرف مواد غذایی و گیاهی برای درمان ترک پوستی

آب لیمو ترش

آب لیمو ترش سرشار از ویتامین C می باشد و دارای خواص بسیار زیادی است. یکی از مهم ترین تاثیرات آب لیموترش در کاهش ترک های پوستی است. در واقع آب لیمو ترش موجب پاک سازی سلول های مرده می شود و به شکل قابل توجهی از ایجاد ترک های پوستی پیشگیری می کند. برای پیشگیری و کاهش ترک های پوستی با استفاده از لیمو ترش لازم است یک عدد لیمو ترش را از وسط نصف کنید و آن را بر روی علائم یا ترک های پوستی خود بمالید تا کاملا جذب شود. پس از گذشت 15 دقیقه آن را بشویید. برای اثربخشی بهتر توصیه می شود روزی یک بار این کار را انجام دهید.

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ حاوی کلاژن و ویتامین E می باشد و می توان گفت یکی از مهم ترین مواد مغذی است که به منظور پیشگیری و درمان ترک های پوستی مورد استفاده قرارمی گیرد. برای پیشگیری و درمان ترک پوستی با استفاده از سفیده تخم مرغ لازم است 2 عدد سفیده تخم مرغ را به خوبی هم بزنید و بر روی قسمت هایی از بدنتان که علائم ترک پوستی مشاهده می شود بمالید و پس از خشک شدن آن بر روی پوست با استفاده از آب ولرم آبکشی کنید. به منظور اثربخشی بهتر لازم است روزی یکبار این فرآیند را انجام دهید.

اثرگذاری سفیده تخم مرغ بر بهبود ترک پوستی

چند روش درمانی ترک پوستی به عنوان درمان های پزشکی

بسیاری از پزشکان برای درمان ترک پوستی بیماران خود از روش های درمانی لیزر استفاده می کنند.

روش درمانی لیزر پلاسی

در روش لیزر پلاسی جرقه های نوری بر روی نواحی از بدن که دچار ترک شده اند وارد می شود. در واقع انرژی نور موجب بهبود بخشیدن رگ های خونی زیر پوست می شود و از این طریق به درمان ترک پوستی کمک می کند.

روش درمانی با لیزر فرکشنال دی اکسید کربن

این روش درمانی بیشتر به منظور درمان ترک پوستی در انواع ترک های قدیمی که به رنگ سفید هستند مورد استفاده قرار می گیرد و پس از 5 جلسه می توانید شاهد از بین رفتن ترک های پوستی قدیمی خود باشید.

لیزر درمانی برای ترک پوستی

روش درمان با میکرودرم ابریژن

این روش درمانی در صورتی که همراه با روش لایه برداری پوست انجام شود می تواند نقش موثری در از بین رفتن ترک های پوستی جدید ایفا کند.

توصیه های مفید

 • استفاده نکردن از رژیم غذایی غیر اصولی
 • ماساژ پوست( این امر تاثیر بسزایی در منظم شدن گردش خون دارد)
 • ورزش منظم به منظور ثابت نگه داشتن وزن بدن
 • استفاده از کرم های ویتامین E
 • مصرف غذاهایی که حاوی ویتامین های D و C هستند
 • مرطوب نگه داشتن پوست بدن با استفاده از روغن ها و کرم های مرطوب کننده
 • کاهش وزن بدن برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند با داشتن برنامه غذایی مناسب و اصولی

درمان ترک پوستی و علائم آن

نشانه ها و علائم

مهم ترین نشانه و علائم ترک پوستی بروز ضایعات قرمز و یا صورتی رنگ در نقاط مختلف بدن می باشد. نشانه ها و علائم ترک پوستی بیشتر در نواحی از بدن که چربی زیادی در آن قسمتها ذخیره شده است دیده می شود. زیرا در این نواحی کلاژن دچار پارگی می شود و در بالایی ترین لایه پوست بدن ترک پوستی بروز می کند. استفاده زا روش های مختلف برای درمان ترک پوستی در انواع مختلف بسته به نوع پوست افراد و میزان وخامت ترک های ایجاد شده متفاوت است که در برخی مواقع به علت عمق زیاد و قدیمی بودن ترک ها امکان استفاده از روش های خانگی نیست و بهتر است برای نتیجه گیری بهتر و موثرتر به یک متخصص حرفه ای که در این زمینه تبحر کافی دارد مراجعه نمایید.

تقویت کننده های ناخن

تقویت کننده ناخن در انواع مختلف بر پایه ترکیباتی از مواد گیاهی و یا ترکیبات دیگر موجود می باشد. این تقویت کننده ها برای مراقبت بیشتر از ناخن ها و ایجاد استحکام در آنها مورد استفاده قرار می گیرند. داشتن ناخن های براق و زیبا برای همه افراد به ویژه خانم ها امری حائز اهمیت می باشد زیرا موجب زیباتر دیده شدن دست ها و پاها می شود. بسیاری از خانم ها وقت زیادی را صرف رسیدگی به چهره، پوست و موی خود می کنند اما به زیبایی ظاهری ناخن هایشان اهمیت نمی دهند. اگر می خواهید ظاهری جذاب و زیبا داشته باشید نیاز است به ظاهر ناخن هایی خود نیز اهمیت بدهید و با به کارگیری راهکارهای درمانی ساده که منشا گیاهی دارند مشکلات شکننده بودن ناخن هایتان را برطرف کنید. تنها استفاده از روش مانیکور برای افزایش زیبایی ظاهری ناخن ها کافی نیست و شیوه های تقویت کننده ناخن از ضرورت بالایی برخوردار می باشد. حقیقت این است که برای داشتن ناخن های سالم نیاز است مراقبت از آنها به صورت روزانه با بهره گیری از روش های مختلف صورت گیرد.

قبل از آشنایی با راهکارهای تقویت کننده ناخن بهتر است با قسمت های مختلف تشکیل دهنده ناخن آشنا شوید. ناخن های انسان از یک قسمت پنهان تشکیل شده است که با نام ریشه ناخن شناخته می شود و این قسمت از ناخن است که موجب رشد آن می شود. قسمت دیگر ناخن قابل دیدن می باشد و به دلیل وجود شبکه های مویرگ های خونی که در زیر آن قرار گرفته است به رنگ صورتی دیده می شود. پوست زیر ناخن از دیگر قسمت های تشکیل دهنده ناخن می باشد که وظیفه آن تغذیه قسمت قابل روئیت ناخن ها می باشد. ناخن ها علاوه بر اینکه جنبه زیبایی دارند بازتاب دهنده سلامت عمومی بدن نیز می باشند.

تقویت کننده ناخن و معرفی انواع آنها

آشنایی با بیماری های ناخن می تواند راهکارهای درمانی بهتری را که با عنوان تقویت کننده ناخن شناخته می شوند به شما معرفی کند.

انواع بیماری های ناخن

برای این که بتوانید راهکارهای تقویت کننده ناخن را به شیوه ای موثرتر پیاده کنید لازم است که مشکلات مرتبط با ناخن را بهتر بشناسید.

 1. ناخن های منحنی و قوزدار: شکل ظاهری ناخن های بسیاری از افراد به شکل منحنی و قوزدار هستند که این امر نشان دهنده بیماری های کبدی، ریوی و یا سرطان است بنابراین نیاز است به هر گونه تغییر شکل ظاهری در ناخن هایتان توجه داشته باشید.
 2. ناخن هایی که به صورت رنگ پریده دیده می شوند: رنگ پریدگی و سردی ناخن های دست و پا ممکن است نشان دهنده مشکلات قلبی یا ریوی و آرتریوپاتی باشد. بنابراین لازم است در صورتی که این تغییرات را در ناخن های خود ملاحظه می کنید به پزشک مراجعه کنید.
 3. ناخن های ضعیف و شکننده: افرادی که دارای ناخن های ضعیف و شکننده هستند نشان دهنده این موضوع است که مواد مغذی که حاوی آهن می باشد را به اندازه کافی مصرف نمی کنند.
 4. ناخن های سفید رنگ: ناخن هایی که به رنگ سفید دیده می شوند نشان از بیماری های گوارشی، ریوی یا لنفوم(نوعی سرطان خون) دارند.
 5. ناخن های قهوه ای رنگ: اگر رنگ ناخن هایتان قهوه ای رنگ است نشان دهنده بروز بیماری هورمونی می باشد.
 6. ناخن های دست انسان به طور طبیعی در طول یک ماه حدود 2 تا 3 میلی متر رشد می کنند و رشد ناخن های پا در مقابله با رشد ناخن های دست کمتر است و در طول ماه حدود 1 میلی متر رشد می کند. شکننده بودن ناخن ها یکی از شایع ترین مشکلاتی است که بسیاری از افرد با آن رو به رو هستند. در صورتی که شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که این مشکل را دارید با بهره گیری از راهکارهای درمانی گیاهی و خانگی تقویت کننده ناخن می توانید ناخن هایی زیبا و محکم داشته باشید.

تقویت ناخن های شکننده

بهترین داروهای گیاهی و خانگی برای تقویت ناخن

روغن زیتون 

روغن زیتون یکی از روغن های گیاهی شناخته شده می باشد که دارای خواص بیشماری است و به عنوان تقویت کننده ناخن مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین اثرات روغن زیتون بر روی ناخن ها شامل موارد زیر است:

 • تقویت کننده پوست اطراف ناخن ها می باشد.
 • نرم کننده ناخن های آسیب دیده و تقویت کننده کوتیکول به شکل مناسب و در زمان کوتاهی است.

روش های استفاده از روغن زیتون به صورت تقویت کننده ناخن متفاوت هستند و شما می توانید مناسب ترین شیوه را به دلخواه خود انتخاب کرده و به کار ببرید.

 • مقدار مناسبی از روغن زیتون را درون کاسه ای بریزید و برای مدت زمان 15 دقیقه انگشتاتان را درون کاسه بگذارید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب این فرآیند را دو بار در هفته تکرار کنید.
 • با استفاده از روغن زیتون انگشتان و ناخن هایتان را به خوبی ماساژ دهید. انجام این کار موجب حفظ رطوبت و درخشندگی ناخن ها می شود.

روغن زیتون و تقویت ناخن

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی مواد مغذی می باشد که برای تقویت و رشد ناخن ها بسیار موثر می باشد و علاوه بر این به عنوان ماده ای طبیعی برای درمان قارچ ناخن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های استفاده از روغن نارگیل
 • مقدار مناسبی از روغن زیتون را ذوب کنید و ناخن هایتان را ماساژ دهید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب توصیه می شود روزی چند بار این کار را تکرار کنید.
 • مقدار مناسبی از روغن نارگیل را با عسل و چهار قطره رزماری ترکیب کنید و پس از گرم کردن در مایکروویو ناخن هایتان را برای مدت 15 دقیقه در این مخلوط بگذارید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب این فرآیند را برای 4 بار در هفته انجام دهید.

روغن نارگیل و تقویت کننده ناخن

چیتوزان، یک گیاه بسیار مفید در تقویت ناخن

یکی از انواع موادی که عنوان تقویت کننده ناخن را دارد و بسیار موثر عمل می کند چیتوزان می باشد که ممکن است برای بسیاری از افراد شناخته شده نباشد. چیتوزان ماده ای در پوست سخت پوستان می باشد که می تواند رطوبت موجود در ناخن ها را به بهترین شکل ممکن حفظ کند به گونه ای که ناخن ها خشک نشوند. حفظ رطوبت کافی برای ناخن ها از شکنندگی و ورقه ای شدن آنها نیز جلوگیری می کند و ظاهری زیبا و سالم را برای ناخن به ارمغان می آورد. در واقع این ماده اجازه نمی دهد که باکتری بر روی ناخن رشد کند در نتیجه طراوت ناخن ها به بهترین شکل ممکن حفظ خواهد شد. از این رو استفاده از آن جهت حفظ سلامت ناخن ها به عنوان تقویت کننده بسیار وقی برای ناخن شناخته می شود و مصرف آن به افرادی که تمایل به داشتن ناخن هایی زیبا دارند توصیه می گردد. برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر لوسیون مراقبتی ناخن سیلکِر حاوی میزان زیادی از این ماده هستند.

چیتوسان در پوست خرچنگ

مواد طبیعی و خانگی و روش های بهبود ناخن ها

لیمو

لیمو یکی از بهترین مواد طبیعی است که به عنوان تقویت کننده ناخن شناخته می شود. لیمو حاوی ویتامین C می باشد و تاثیر بسزایی در تقویت و نرمی ناخن ها دارد.

روش های استفاده از لیمو
 • آب لیمو و روغن زیتون را با یکدیگر ترکیب کنید و کمی آن را گرم کنید سپس برای مدت 10 دقیقه ناخن هایتان را در آن بگذارید.
 • لیموی تازه را از وسط نصف کنید و یک تکه از آن را برای مدت 5 دقیقه بر روی ناخن هایتان قرار دهید و سپس آن را با آب وارم بشویید.
 • روش دیگر جهت تقویت ناخن ها با ترکیب آب لیمو، 3 حبه سر و روغن زیتون بدست می آید. این مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و برای مدت 10 دقیقه ناخن هایتان را در آن بگذارید. سپس ناخن هایتان را با آب ولرم شست و شو دهید.

لیمو و سخت شدن ناخن

چای سبز  و ترکیب شیر با زرده تخم مرغ

جالب است بدانید چای سبز علاوه بر این که یکی از گیاهان طبیعی می باشد که برای سلامتی بدن مفید است به عنوان تقویت کننده ناخن نیز شناخته می شود. چای سبز حاوی چندین آنتی اکسیدان می باشد که در تقویت ناخن ها و پیشگیری از شکسته شدن آنها نقش بسزایی دارد. علاوه بر این افرادی که رنگ ناخن هایشان زرد رنگ است با استفاده از چای سبز می توانند این مشکل را برطرف کنند و رنگ ناخن هایشان را به رنگ طبیعی بازگردانند.

روش های استفاده از چای سبز
 • مقدار مناسبی از چای سبز را دم کنید و پس از سرد شدن ناخن هایتان را برای مدت زمان 15 دقیقه در آن بگذارید.
 • مقدار مناسبی از چای سبز، روغن جوانه گندم و نمک را ترکیب کنید و برای مدت 5 دقیقه ناخن هایتان را در داخل آن خیس کنید.
 • مقدار مناسبی از چای سبز را با روغن نارگیل یا ژل آلوئه ورا ترکیب کنید و برای دو بار در هفته ناخن هایتان را در این ترکیب خیس کنید. این ترکیب گیاهی نقش موثری در محکم شدن ناخن ها دارد.

چای سبز و تقویت ناخن

ترکیب شیر با زرده تخم مرغ

همان طور که می دانید مواد مغذی که حاوی کلسیم و پروتئین می باشند نقش مهمی در تقویت و رشد ناخن ها بر عهده دارند. ترکیب شیر با زرده تخم مرغ یکی از بهترین گزینه ها برای پیشگیری از شکننده بودن ناخن های دست و پا می باشد. علاوه بر این نقش موثری در پیشگیری از نازک شدن ناخن ها دارند. برای تقویت ناخن هایتان با استفاده از این مواد لازم است 2 قاشق غذاخوری شیر را با یک عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنید و برای مدت زمان 30 دقیقه بر روی ناخن هایتان ماساژ دهید.

سلامت تقویت و زیبایی ناخن ها

راهکارهای مناسب برای بهبود و تقویت ناخن ها

توجه داشته باشید راهکارهای خانگی و گیاهی که به منظور تقویت و رشد ناخن ها ذکر شد در صورتی موثر واقع می شوند که چندین نکته را نیز همزمان با استفاده از این روش ها رعایت کنید.

 • مصرف مواد مغذی که حاوی بیوتین هستند را در برنامه روزمره خود جای دهید. این مواد شامل گوجه فرنگی، پیاز، بادام و…..می باشند.
 • از لاک هایی که حاوی استون می باشند به صورت مکرر استفاده نکنید.
 • هنگام انجام کارهای خانه استفاده از دستکش پلاستیکی را فراموش نکنید.
 • برای خلاص شدن از مشکلات شکنندگی ناخن لازم است در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید.
 • به بهداشت ناخن هایتان اهمیت بدهید و به صورت مکرر آنها را تمیز کنید.
 • ناخن هایتان را مرطوب نگه دارید. برای مرطوب نگه داشتن ناخن هایتان می توانید به عنوان تقویت کننده ناخن از وازلین و کرم های مناسب استفاده کنید.
 • برای رساندن ویتامین D به ناخن هایتان لازم است آنها را هر روز برای مدت زمان چند دقیقه در معرض نور خورشید قرار دهید.
 • بسیاری از افراد در ناحیه ناخن مشکل دارند اما دیگر جای نگرانی وجود ندارد زیرا با به کارگیری راهکارهای درمانی موثر و خانگی ذکر شده می توانید مشکلات مربوط به ناخن هایتان را برطرف کنید و ناخن هایی سالم و محکم داشته باشید. توجه داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه مطلوب با استفاده از راهکارهای درمانی خانگی و گیاهی تقویت کننده ناخن نیاز است آنها را دنبال کنید تا بتوانید به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

کاهش اضطراب و افسردگی

کاهش اضطراب و درمان افسردگی یکی با راهکارهای متعددی امکان پذیر است تا لذت یک زندگی شیرین و خوشاند نصیب فرد شود. امروزه درصد بالایی از افراد به دلایل گوناگون دچار افسردگی شدید هستند و به دنبال راهکارهایی برای درمان این بیماری می باشند. افسردگی موجب آسیب رساندن به بدن می شود و جالب است بدانید افرادی که دچار افسردگی شدید و اضطراب مداوم هستند بیشتر از دیگر افراد در معرض مبتلا شدن به بیماری های قلبی قرار دارند. افردی که افسرده اند امید به زندگی را از دست می دهند و برای انجام هیچ کاری انگیزه کافی ندارند از این رو این امر موجب بروز تاثیرات منفی در روحیه اطرافیان نیز می شوند. پیشرفت در زمینه های پزشکی موجب تولید انواع داروهای گوناگون شده است که هر یک برای درمان بیماری خاصی از جمله کاهش اضطراب مورد استفاده قرار می گیرند اما نکته اینجاست که بسیاری از این داروها شیمیایی هستند و با مصرف آنها ممکن است عوارض جانبی ناراضی و یا نگران کننده ای برای مصرف کننده به وجود آید.

درمان گیاهی کاهش اضطراب

درمان افسردگی و کاهش اضطراب با راهکارهای طبیعی

کاهش اضطراب و رفع افسردگی با استفاده از داروهایی که با نام داروهای ضد افسردگی به تولید می رسند در مدت زمان طولانی اثربخش خواهد بود. بسیاری از داروهای ضد افسردگی در مدت زمان طولانی موجب بهبود خلق و خو می شوند اما از طرف دیگر موجب کاهش میل جنسی در مردان و زنان می شوند و در واقع با برطرف کردن مشکل روحی فرد مشکلات دیگری را برای وی به وجود می آورد. متاسفانه امروزه بسیاری از افراد سودجو با وارد کردن داروهای تقلبی و خطرناک آنها را با قیمت پایین به فروش می رسانند و افرادی که به دلیل مشکلات گوناگون برای درمان از آنها استفاده می کنند در معرض خطر قرار می گیرند. ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چه راه حل هایی برای کاهش اضطراب و افسردگی های خفیف وجود دارد؟ یکی از مطمئن ترین راه های درمان افسردگی برای آن دسته از افرادی که دچار نوع خفیف و متوسط هستند استفاده از گیاهان طبیعی و مکمل ها می باشد.

راهکارهای مفید جهت پیشگیری از افسردگی و کاهش اضطراب

داشتن رژیم غذایی مناسب

یکی از دلایل افسردگی و دیگر بیماری هایی که بسیاری از افراد به آنها مبتلا می شوند نداشتن تغذیه مناسب است. بنابراین برای پیشگیری از افسردگی توصیه می شود برنامه غذایی سالم را در رژیم روزمره خود جای دهید.

ورزش

انجام حرکات ورزشی و پیاده روی موجب می شود تا ذهنیت افراد از فکردهای منفی به دور بماند و کاهش اضطراب به نحوی مطلوب به وجود آید. بنابراین توصیه می شود اگر دچار افسردگی و اضطراب هستید روزانه یک ساعت را برای انجام حرکات ورزشی و یا پیاده روی اختصاص دهید.

تاثیر ورزش بر کاهش اضطراب

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی نیز از دیگر راهکارهای مفید برای افرادی است که دچار افسردگی هستند. ماساژ درمانی نقش مهمی در آرامش خاطر و ایجاد حالات شادی و نشاط ایفا می کند. یکی از راهکارهای ماساژ درمانی این است که قبل از خواب کف پاهایتان را با استفاده از روغن نارگیل ماساژ دهید. ماساژ پاها موجب آرامش اعصاب می شود و در نتیجه احساس بهتری خواهید داشت.

موسیقی

گوش کردن به آهنگ هایی که به آنها علاقه خاصی دارید در کاهش غم و اندوه و درمان افسردگی نقش مهمی دارند. در واقع موسیقی روش درمانی غیر پزشکی برای اضطراب و بسیاری از بیماری های دیگر می باشد که در بسیاری از موارد می تواند پاسخ مثبتی در درمان بیماری ها داشته باشد.

حمام کردن

هر زمانی که احساس افسردگی کردید دوش بگیرید. دوش گرفتن موجب بهبود خلق و خو و آرامش اعصاب می شود.

ترکیبات گیاهی موثر بر افسردگی

مصرف گیاهان طبیعی و دارویی برای کاهش اضطراب

داروهای گیاهی می توانند به طور موثر هیجانات عصبی از جمله اضطراب را کاهش دهند. یکی از بهترین راهکارهای درمانی که به منظور پیشگیری و درمان افسردگی همین طور کاهش اضطراب پیشنهاد می شود مصرف گیاهان طبیعی و دارویی می باشد. مصرف گیاهان طبیعی می تواند جایگزین خوبی به جای مصرف داروهای مضر و شیمیایی باشد. به طور کلی می توان گفت مصرف گیاهان طبیعی به عنوان راهکار درمانی خانگی برای قرن هاست که مورد توجه انسانها قرار گرفته است. بسیاری از گیاهان به عنوان داروهای طبیعی ضد افسردگی شناخته می شوند و در واقع بهبود دهنده خلق افرادی هستند که به دلایل گوناگون احساس شادی و نشاط را از دست داده اند. بر اساس تحقیقات گسترده ای که بر روی انواع گیاهان و خواص آنها صورت گرفته است با شناخت هر یک از گیاهان دارویی و خواص آنها می توانید به جای مصرف قرص ها و دیگر داروهای شیمیایی مضر از گیاهان طبیعی برای درمان بیماری های گوناگون خود و کاهش اضطراب  استفاده کنید و در مدت زمان کوتاهی شاهد اثربخشی آنها باشید.

انواع گیاهان طبیعی ضد افسردگی که برای کاهش اضطراب نیز موثر عمل می کنند

موکونا

موکونا از انواع گیاهان بومی گرمسیری محسوب می شود که با نام لوبیای مخملی نیز شناخته می شود. این گیاه از موثرترین داروهای طبیعی ضد افسردگی و یا کاهش اضطراب می باشد. نحوه اثربخشی گیاه موکونا بدین صورت می باشد که ماده موثر طبیعی لودوپا موجود در این گیاه با عبور از سد خونی و مغزی وارد مغز می شود و موجب افزاش میزان دوپامین مغز می شود. بدین ترتیب به طور مستقیم در تنظیم خلق و خو و فعالیت شناختی مغز انسان تاثیر گذار می باشد. جالب است بدانید موکونا دارای خواص بی شماری از جمله کاهش اضطراب به شکلی مناسب است و از دیگر قابلیت های این گیاه درمان استرس و درمان بیماری پارکینسون می باشد. بر اساس تحقیقات انجام گرفته در ارتباط با خواص  بی شمار این گیاه طبیعی، پزشکان در تلاش هستند تا در آینده از آن برای تولید داروهای کاملا گیاهی استفاده کنند و از این طریق بسیاری از بیماری ها را به طور قطعی درمان کنند. مقداری بسیار زیادی از این ماده در داروهای گیاهی مانند ویگوکال دیده می شوند.

تاثیر موکونا بر کاهش اضطراب

زعفران و علف چای برای کاهش اضطراب

زعفران به عنوان یکی از ادویه جات محبوب شناخته شده است که بسیاری از خانم های ایرانی برای پخت غذاهای ایرانی و اصیل از آن استفاده می کنند. طبق تحقیقات انجام شده پزشکان به این نتیجه دست یافته اند که زعفران که از بخش خشک گیاه کروکوس حاصل می شود نقش موثری در پیشگیری از افسردگی و درمان های خفیف آن و کاهش اضطراب ایفا می کند.

مهم ترین خواص زعفران
 1. آرام بخش و خواب آور
 2. شادی بخش
 3. تحریک کننده عصب و مسکن طبیعی

علف چای

علف چای به عنوان یکی از بهترین و اثربخش ترین داروهای ضد افسردگی و درمان کننده افسردگی خفیفاشت و برای کاهش اضطراب، موثر شناخته شده است. قدمت این گیاه به بیش از دو هزار سال باز می گردد و از آن زمان به عنوان داروی آرامش بخش برای درمان بیماری های عصبی مورد توجه بوده است. امروزه با پیشرفت علم پزشکی از این گیاه برای تولید بسیاری از داروهای گیاهی ضد افسردگی استفاده می کنند.

مهم ترین خواص علف چای
 • درمان افسردگی هایی که چندان پیشروی نکرده اند.
 • درمان افسردگی هایی که ناشی از دوران یائسگی در خانم ها می باشد.
 • درمان خستگی های عصبی و اضطرابی که بر اثر مشکلات گوناگون در فرد پدیدار می شود.

تاثیر علف چای بر افسردگی

روغن اسطو خودوس و گیاهای دیگر به عنوان کاهش دهنده اضطراب و درمان افسردگی خفیف

روغن اسطو خودوس دارای بویی مطبوع می باشد و به شیوه های گوناگونی مصرف می شود. این گیاه می تواند به صورت خوراکی نیز مصرف شود. روغن اسطو خودوس برای افرادی که دچار اضطراب هستند و یا احساس افسردگی دارند پرکاربرد می باشد.

مهم ترین خواص روغن اسطو خودوس در کاهش اضطراب

 1. رفع خستگی
 2. درمان کننده استرس و اضطراب
 3. درمان کننده افسردگی
 4. آرامش بخش و خواب آور

سنبل الطیب

سنبل الطیب یکی از گیاهان دارویی طبیعی می باشد که دارای خواص کاهش صرع، ضد افسردگی، آرامش بخش و از بین برنده تشویش و نگرانی و اضطراب می باشد. برای مصرف گیاه سنبل الطیب جهت رفع افسردگی باید مقدار مناسبی از آن را برای مدت زمان نیم ساعت درون یک لیوان آب جوش بریزید و پس از دم کشیدن آن را صاف کنید و میل کنید.

گلبرگ گل رز

یکی از راهکارهای مفید برای پیشگیری و درمان افسردگی همین طور برای کاهش اضطراب، مصرف گلبرگ گل رز می باشد. درمان خانگی افسردگی با استفاده از آن بدین صورت است که لازم است تعداد زیادی از گلبرگ ها رادر مقداری آب بریزید و برای مدت 15 دقیقه بجوشانید. پس از این که خنک شد مقداری شکر به آن اضافه کنید و آن را میل کنید. برای اثر بخشی بهتر پیشنهاد می شود این درمان خانگی را سه بار در روز میل کنید.

گل رز و کاهش اضطراب

نوشیدن چای سبز و به لیمو برای کاهش اضطراب و افسردگی

همان طور که می دانید چای سبز یکی از گیاهان طبیعی شناخته شده می باشد که برای بدن بسیار مفید است. یکی از مهم ترین خواص چای سبز کاهش علائم افسردگی در زنان و مردان می باشد. چای سبز حاوی اسیدآمینه می باشد که تاثیر بسزایی در آرامش مغز دارد.

به لیمو

به لیمو یکی از داروهای گیاهی طبیعی برای درمان افسردگی به شمار می رود. برای درمان کافی است 25 گرم به لیمو برای مدت زمان 15 دقیقه در آب سرد بماند، سپس آن را میل کنید. برای اثربخشی بهتر پیشنهاد می شود آن را برای سه بار در روز مصرف کنید.

گیاه سنبل هندی

طبق تحقیقات انجام شده عصاره ساقه و ریشه گیاه سنبل هندی موجب آرامش بخشیدن مغز انسان و در نهایت کاهش اضطراب می شود. با مصرف این گیاه حالت های پرخاشگری در فرد کاهش پیدا می کند و احساس شادی و نشاط را به ارمغان می آورد.

پودر چوب صندل، گیاه مقل و چای زنجبیل برای کاهش افسردگی و اضطراب

راهکار درمانی دیگر برای افسردگی این است که پودر چوب صندل را هر روز بر روی پیشانی تان بمالید. این ماده نقش موثری در آرامش ذهن دارد.

گیاه مقل

از مهم ترین خواص گیاه مقل کاهش وزن و تقویت سیستم عصبی می باشد. بهترین روش برای درمان افسردگی با استفاده از گیاه مقل این است که آن را خشک کنید سپس آن روی زغال داغ بپاشید و دود حاصل را استنشاق کنید. دود این گیاه تاثیر بسزایی در جوان کردن ذهن دارد.

ترکیب مریم گلی و برگ ریحان

مقدار مناسبی از مریم گلی را با برگ ریحان مخلوط کنید و روی آن آب بریزید و برای کاهش اضطراب و درمان افسردگی دوبار در روز آن را میل کنید.

نوشیدن چای زنجبیل

از دیگر مواد طبیعی مفید برای درمان و پیشگیری از افسردگی زنجبیل می باشد. برای تهیه چای زنجبیل باید یک قاشق پودر زنجبیل را در آب داغ بریزید و برای مدت چند دقیقه آن را بجوشانید و پس از خنک شدن آن را میل کنید. در صورتی که آن را برای دو بار در روز بنوشید در مدت زمان کوتاهی شاهد اثربخشی آن در درمان افسردگی خواهید بود.

یکی از راهکارهای بسیار مفیدی که برای درمان افسردگی و کاهش اضطراب موثر می باشد خندیدن است. خنده نیاز به صرف هزینه ندارد و می توان گفت راحت ترین کاری که برای درمان افسردگی و کم کردن اضطراب و نگرانی های خود می توانید به کار بگیرید خنده است. خنده موجب بهبود خلق و خو می شود و در تعدیل علائم افسردگی نقش بسزایی دارد. خنده درمان کننده بسیاری از بیماری ها می باشد و می توان گفت بهترین دارو به شمار می رود.

تفاوت داروهای گیاهی و شیمیایی بر کاهش اضطراب و افسردگی

تفاوت های گیاهان دارویی و داروهای گیاهی درمان کننده افسردگی با داروهای شیمیایی

 • مصرف گیاهان دارویی هیچ گونه عوارض جدی و جانبی برای فرد مصرف کننده نخواهد داشت.
 • گیاهان طبیعی با قیمت بسیار مناسبی به فروش می رسند.
 • گیاهان طبیعی دارای اثربخشی سریع و فوق العاده می باشند.
 • گیاهان طبیعی دارای خواص بی شماری می باشند و برای بدن مفید هستند.
 • مصرف گیاهان طبیعی هیچ گونه محدودیت سنی ندارد.
 • مصرف گیاهان طبیعی موجب افزایش طول عمر می گردد.

مهم ترین عوارض جانبی داروهای شیمیایی در درمان افسردگی و کاهش اضطراب

خشکی لب ها

یکی از مهم ترین عوارض جانبی مصرف داروهای شیمیایی ضد افسردگی خشکی لب ها می باشد.

احساس بی خوابی

مصرف داروهای شیمیایی ضد افسردگی موجب افزایش انرژی فرد مصرف کننده می شود و بدین ترتیب احساس بی خوابی را به همراه خواهد داشت.

احساس خستگی و خواب آلودگی

درصد بالایی از افراد به هنگام مصرف داروهای شیمیایی برای کاهش اضطراب، در هفته اول احساس خواب آلودگی و خستگی را به همراه خواهند داشت.

سرگیجه

یکی از مهم ترین عوارض داروهای شیمیایی ضد افسردگی احساس سرگیجه در فرد مصرف کننده به ویژه افراد مسن می باشد.

حالت تهوع

مصرف داروهای شیمیایی ضد افسردگی در هفته اول موجب حالت تهوع در برخی افراد می گردد.

کاهش میل جنسی

یکی از بدترین عوارض جانبی داروهای شیمیایی ضد افسردگی، کاهش میل جنسی در مردان و زنان می باشد. بنابراین ممکن است با مصرف این داروها مشکلات مربوط به افسردگی افراد حل شود اما موجب بروز دیگر مشکلات جنسی می شود که در زندگی زناشویی اهمیت زیادی دارد و سرد مزاجی و جدایی زوجه را به دنبال خواهد داشت.

علائم اضطراب و افسردگی

انجام ندادن کارهایی که موجب افسردگی می شوند

 1. از مصرف داروهای شیمیایی ضد افسردگی و کاهش اضطراب برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.
 2. از مصرف افزودنی های شیمیایی که برای بدن مضر هستند خودداری کنید. منظور از افزودنی های شیمیایی مواد مضری مانند شکر، الکل و…. می باشد.
 3. وعده های غذایی خود را حذف نکنید.
 4. در صورتی که احساس افسردگی و اضطراب کردید مصرف گیاهان مفید و طبیعی را فراموش نکنید.
 5. داشتن رژیم غذایی اصولی راهکار درمانی مفیدی برای پیشگیری از افسردگی  و کاهش اضطراب و هیجاناتی به این شکل می باشد. یکی از بهترین مواد خوراکی که در درمان افسردگی نقش مهمی دارد سیر است. توصیه می شود برای پیشگیری و درمان افسردگی به تمامی غذاهایتان سیر اضافه کنید. برخی دیگر از مواد خوراکی مفید برای پیشگیری و درمان افسردگی شامل جوی دوسر، بادام زمینی، تخمه ی کدو تنبل و…….می باشند.
 6. تنوع گیاهان دارویی و خواص بی شمار آنها و تعدد درمان طب گیاهی در ایران از زمان قدیم تا به امروز همچنان ادامه دارد و این امر نشان دهنده این است که گیاهان همیشه سود مند هستند و هیچ دارویی به اندازه گیاهان طبیعی نمی تواند مشکلات روحی و برخی از بیماری های جسمی را به خوبی برطرف کند. امروزه بر اساس تحقیقات و بررسی های گوناگونی که در ارتباط با انواع گیاهان دارویی صورت گرفته است درمان بیماری های روحی مانند افسردگی، استرس، نگرانی و کاهش اضطراب به سهولت انجام می شود. کمتر گیاه طبیعی را می توان یافت که دارای خواص مفیدی برای بدن و سلامت انسان نباشد و یا برای درمان برخی بیماری ها مورد استفاده قرار نگیرد. از این رو اهمیت گیاهان طبیعی در زندگی انسانها بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و مصرف گیاهان طبیعی و دارویی به عنوان بخشی جدا ناپذیر از زندگی انسان ها به شمار می روند.
ترکیب شیمیایی ال آرژنین

معرفی آرژنین

ال آرژنین یک اسید آمینه است که یکی از اجزای سازنده پروتئین ها می باشد. وجود این ماده برای ساخت پروتئین های بدن ضروری است و در گوشت قرمز، مرغ، ماهی و محصولات لبنی یافت می شود. همچنین می توان آن را به صورت شیمیایی در آزمایشگاه تولید کرد و به عنوان دارو مورد استفاده قرار داد.

این ماده برای اولین بار در سال 1886 توسط شیمیدان آلمانی Ernst Schulze از گیاه لوپین و کدو تنبل استخراج شد البته گفته می شود پیشتر دانشمندان این ترکیب را در اوایل سال ۱۸۰۰ میلادی از شاخ حیوانات به دست می آوردند.

آرژنین یک اسید آمینه اساسی ضروری در انسان و جوندگان است، که ممکن است بسته به وضعیت سلامتی یا سن افراد میزان نیاز بدن به آن متغییر باشد. به عنوان مثال، در حالی که بزرگسالان سالم می توانند نیاز خود را برای آرژنین از وعده های غذایی تامین کنند، یک انسان نابالغ و در حال رشد، نیاز به ال آرژنین بیشتری در رژیم غذایی خود دارد. همچنین تحت استرس های فیزیولوژیک مانند سوختگی، آسیب و عفونت و یا زمانی که روده کوچک و کلیه ها، که سایت های اصلی بیوسنتز ال آرژنین هستند آسیب دیده ببینند نیاز به این ماده بیشتر می شود.

ترکیب شیمیایی ال آرژنین

عملکرد ال آرژنین در بدن

ال آرژنین در بدن به یک ماده شیمیایی به نام اکسید نیتریک تبدیل می شود. اکسید نیتریک باعث گشادی رگ های خونی و افزایش جریان خون می گردد. همچنین وجود این ماده باعث آزاد شدن هورمون رشد(انسولین) نیز در بدن خواهد شد. مصرف این ماده به بهبود و درمان بسیاری از اختلالات کمک می کند که در ادامه به برخی ار آن ها اشاره خواهد شد.

کمک به بهبود اختلال نعوظ (ED)

اختلال نعوظ می تواند برای هر مردی و در هر زمانی رخ دهد. علل اصلی بروز این اختلال در آقایان می تواند موارد زیر باشد

 • خستگی
 • استرس
 • مشکلات زناشویی
 • اضطراب عملکرد
 • مصرف الکل

زمانی پزشک تشخیص می دهد که فرد دچار اختلال نعوظ است که نشانه های این مشکل بیش از چند هفته و یا حتی چند ماه در فرد نمود پیدا کرده باشد و بروز این مشکل در کوتاه مدت ممکن است تحت تاثیر موارد موقتی بوده و نگران کننده نیست.طی تحقیقات انجام شده دانشمندان دریافته اند مصرف روزانه 5 گرم ال آرژنین عملکرد جنسی مردان مبتلا به اختلالات نعوذ را بهبود می بخشد. اگر این ماده در مقادیر بالا مصرف شود، می تواند رگ های خونی را تحریک کرده و باعث انبساط بیشتر آن ها شود. همین ویژگی، جریان خون را در بدن تقویت می کند و درنهایت رسیدن به حالت نعوظ را برای مردان راحت تر می سازد. معمولا از ال آرژنین همراه با گلوتامات و هیدروکلراید یوهمبین به عنوان یکی از روش های درمانی اختلال نعوظ در مردان استفاده می شود. یکی از مطالعات منتشرشده در Journal of Sexual and Marital Therapy یافته های جالب و مهمی را درباره ال آرژنین نشان می دهد. براساس این مطالعه، از ترکیب این ماده با نوعی عصاره  پوست درخت کاج (پیکنوژنول) محصولی به دست خواهد آمد که به درمان اختلال نعوظ کمک می کند.

کاهش فشار خون

شواهد اولیه ای وجود دارد که استفاده از ال آرژنین می تواند فشار خون بالا را به واسطه گشاد کردن عروق کاهش دهد.

تاثیر ال آرژنین بر کاهش فشار خوت

پا درد مرتبط با جریان خون ضعیف (بیماری شریانی محیطی)

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از ال آرژنین به صورت خوراکی و یا تزریق وریدی به مدت7 تا 8 هفته باعث افزایش جریان خون در افراد مبتلا به بیماری شریانی محیطی می شود و جریان خون آن ها را بهبود می بخشد.

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

تحقیقات انسانی کنترل شده نشان داده است که بیماران دیابتی نوع 2 سطح پایینتری از ال آرژنین را نسبت به افراد سالم دارند. استفاده از مکمل های حاوی ال آرژنین ممکن است در برطرف کردن اختلالات مولکولی در این بیماران مفید باشد و به طور معمول توسط پزشکان پیشنهاد می شود.

کاهش میزان چربی و تری گلیسیرید در دیابتی ها

یک مطالعه کنترل شده در موش های صحرایی نشان داد که مکمل ال آرژنین باعث کاهش توده چربی از طریق شکستن پیوند اسید های چرب در موش های صحرایی دیابتی می شود. علاوه بر آن مشاهده شد که مصرف این ماده می تواند باعث کاهش سطح تری گلیسیرید در موش صحرایی شود.

منابع غذای حاوی ال آرژنین

منابع غذایی حاوی ال آرژنین

ال آرژنین را می توان در گوشت قرمز، ماهی، لبنیات، آجیل و مرغ یافت. این ماده اثر ملینی بسیار کمی دارد که در صورت مصرف این ماده در کنار  وعده های غذایی این مشکل برطرف می شود.در کنار این غذاها می توان از ال آرژنین موجود در برخی از مکمل های تغذیه ای که به صورت قرص یا کپسول در داروخانه ها موجود هستند هم بهره گرفت.یکی از این مکمل ها که حاصل ترکیب ال آرژنین با یوهیمب و چند ترکیب گیاهی دیگر است تستوکال می باشد.

جوانسازی پوست با کلاژن

کلاژن سازی

کلاژن سازی فرایندی است که سبب می شود پوست جوان مانده و روند پیری و چروک شدن پوست به تعویق بیفتد. در واقع با مصرف مواد غذایی و یا گیاهانی که سرشار از کلاژن هستند  می توانید پوستی باطراوت به خود هدیه کنید. به هر میزان که کلاژن بیشتری در مواد مصرفی به صورت خوراکی و یا ماسک های گیاهی وجود داشته باشد فرایند ذخیره سازی کلاژن و به تبع آن کلاژن سازی نیز بیشتر خواهد بود. در حقیقت بدن به طور خودکار و طبیعی کلاژن سازی را انجام می دهد اما به میزانی که سن بالاتر می رود این فرایند نیز ضعیف تر شده و میزان آن کاهش می یابد از این رو آثار پیری بر روی قسمت های مختلفی از چهره و پوست نمایان می شود. اگر میزان کلاژن در بدن کم باشد در نتیجه قسمت های مختلف بدن به دلیل کاهش خاصیت کشسانی دچار تغییر شکل خواهند شد و ضعف عضلانی در این قسمت ها مشاهده می شود. پیری پوست از جمله مواردی است که در اثر کمبود کلاژن و یا به دلیل ضعف در فرایند کلاژن سازی به هر دلیل در بدن ایجاد می گردد.

قبل و بعد از مصرف از محصولات کلاژن ساز

رژیم های غذایی متعددی که حاوی مواد گیاهی خاصی هستند به طور مطلوب می توانند در امر ایجاد کلاژن موثر باشند و فرایند کلاژن سازی را به شکلی مطلوب تحریک کرده و از آسیب های وارد بر پوست و ایجاد اثرات مخرب ممانعت می کنند. تغذیه سالم می تواند سرعت این فرایند را افزایش داده و استخوان هایی سالم تر و پوستی شفاف و جوان تر را برای شما به ارمغان آورد. با وجود کلاژن به میزان مناسب و مورد نیاز بدن، مو و ناخن هایی سالم تر و زیباتر خواهید داشت. از آنجایی که داشتن پوستی سالم نشان دهنده یک بدن سالم به طور کلی است مراقبت از آن اهمیت ویژه ای دارد و تولید کلاژن اگر به میزان متعادل حفظ شود علاوه بر تاثیر در ظاهر پوست و بدن می تواند سلامت بدن را نیز تضمین کند.

مواد غذایی که باعث افزایش کلاژن سازی پوست می شوند

مواد غذایی مناسب در فرایند کلاژن سازی

مواد مغذی و گیاهانی که حاوی آنتی اکسیدان هستند یکی از منابع مهم برای تولید کلاژن در بدن محسوب می شوند.

گیاه جنسینگ یکی از موثرترین گیاهانی است که می تواند انعطاف پذیری و شادابی مطلوبی را برای پوست به ارمغان آورد. در واقع با این گیاه که غنی از ویتامین E  است و به سرعت جذب پوست می شود در شادابی پوست تاثیر بسزایی دارد.

میوه هایی مانند بلوبری و کرن بری نیز از جمله مواد مغذی گیاهی در تولید کلاژن مناسب برای بدن هستند. میوه ها و سبزیجاتی که دارای میزان بالایی از پروتئین هستند یکی از مواردی هستند که ک شایانی به جوان ماندن پوست در سنین مختلف می کنند. در واقع این گیاهان به صورت خوارکی و مصرف آنها به عنوان ماسک های پوستی در ایجاد طراوت روی پوست بسیار موثر می باشد.

سبزیجات با جلوگیری از تجزیه کلاژن موجود در بدن فعالیت آنتی اکسیدانی قوی را در بدن به دنبال خواهند داشت که نتیجه آن جلوگیری از پیری زودرس می باشد. سبزیجات را می توان به صورت خام و پخته مصرف کرد و از خواص شگفت انگیز آنها بر سلامت پوست بهره مند شد.

میوه و سبزیجاتی که قرمز رنگ هستند از دیگر مواد غذایی و گیاهان مفید در فرایند کلاژن سازی قلمداد می شوند. این مواد تولید کلاژن را به میزان زیادی بالا می برند و مانند مرکبات سبب بازسازی پوست می شوند. لیمو، گریپ فروت و پرتقال با داشتن ویتامین های مفید، بدن را در برابر عوامل خطرناک و سموم محافظت کرده و مواد لازم برای تشکیل کلاژن را در اختیار آن قرار می دهند.

چگونگی تسریع روند بهبود پوست

سایر مواد گیاهی طبیعی برای تسریع در کلاژن سازی پوست

البته مواد گوناگونی که به صورت مصنوعی ساخته می شوند و حاوی کلاژن هستند نیز وجود دارند که مصرف برخی از آنها با عوارض جانبی همراه می باشد. این مواد با داشتن کلسیم زیاد د واکنش های منفی حساسیتی را در بدن بروز می دهد و نتیجه آنها درد مفاصل است از این رو پیشنهاد می شود جهت بهره مندی از ویژگی های مطلوب جهت جوان ماندن پوست از مواد طبیعی و گیاهی برای جوان سازی پوست استفاده کنید.

هویج و سیر از دیگر مناسب غنی و تسریع کننده در فرایند کلاژن سازی به شمار می روند چون می توانند جریان خون را به شیوه ای خوب بهبود داده و ساخت کلاژن را احیا کنند. در واقع این گیاهان با کاهش تولید چربی کمک می کنند پوستی شاداب داشته باشید.

گوجه فرنگی نیز از دیگر گیاهان موثر در کلاژن سازی و مفید برای پوست است که غنی از آنتی اکسیدان لیکوپن می باشد. این ماده می تواند از ذخیره کلاژنی که در بدن وجود دارد محافظت کند و شما می توانید لیکوپن را با این نقش موثر برای سلامت پوست در میوه هایی مانند هندوانه و گریپ فروت صورتی و هیمن طور سبزیجات قرمز یا نارنجی دیگر یافت کنید.

کولین ماده ای است که سبب می شود تولید کلاژن در بدن زیاد شود بنابراین مصرف مواد غذایی که حاوی این ماده مفید هستند سبب سلامتی خواهد شد. زرده تخم مرغ حاوی کولین به اندازه کافی است و در نخود و لوبیا و گل کلم نیز یافت می شود. در واقع رژیم غذایی که دارای مواد مغذی مانند گوگرد و کلاژن بیشتری باشد در سلامت پوست نیز تاثیرگذار است. این منابع گیاهی در سبزیجات به وفور یافت می شوند و پیاز و کلم بروکسل همین طور گشنیز نیز غنی از آن هستند. اسید لینولنیک که در سبزی گشنیز وجود دارد دارای آنتی اکسیدان است و نقش این آنتی اکسیدان ها مبارزه با رادیکال های خونی است که سلول ها را تخریب می کنند و با داشتن خاصیت سم زدایی شما را جوان و شاداب نگه می دارند.

تاثیر آلوئه ورا بر پوست

منابع غنی از کلاژن برای سلامت پوست

به عنوان یکی از منابع غنی از کلاژن می توان به میوه آلو اشاره کرد. این میوه دارای آنتی اکسیدان بالایی است و آسیب های وارده بر پوست را به شیوه ای مناسب از بین می برد. از این جهت گنجاندن آلو در برنامه روزانه هر فردی به عنوان یک منبع غنی برای کلاژن سازی و جوانی پوست توصیه می شود.

آلوئه ورا از دیگر گیاهانی است که باعث بهبود بیماری های پوستی شده و خواص مطلوبی برای جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست بازی می کند. این گیاه به صورت خوراکی و یا ترکیبی در داروهای بهداشتی ارائه شده در بازار مئجود است. آلوئه ورا می تواند خارش های پوستی را از بین برده و آکنه را نیز درمان کند. ژل آلوئه ورا به صورت ماسک هم مورد استفاده قرار می گیرد و بهترین زمان برای مصرف آن هنگام شب می باشد.

کلاژن سازی با مصرف موادی که ویتامین ث بدن را به بهترین اندازه ممکن تامین می کنند سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد. در واقع یکی از منابع سرشار از ویتامین ث فلفل دلمه ای قرمز است. این ماده می تواند عناصر حیاتی برای کلاژن سازی را در اختیار فرد قرار بدهد.

ماسک های موثر بر کلاژن سازی پوست

ماسک های گیاهی برای فرایند کلاژن سازی پوست

به غیر از مواد غذایی می توان از ماسک های گیاهی تسریع کننده فرایند کلاژن سازی نیز استفاده کرد. ترکیب عسل و آب پرتقال یکی از ماسک های بسیار مناسب در تولید کلاژن محسوب می شود. در حقیقت مصرف لیمو و پرتقال به صورت خوراکی نیز دارای اثرات مثبتی بر روی پوست می باشد.

از دیگر ماسک های موثر در جوانی پوست و به تعویق انداختن پیری پوست می توان ماسک لعاب سیب زمینی و موز را نام برد. در واقع این ترکیب موثر بر روی پوست با داشتن پروتئین فراوان یک ماده کلاژن ساز محسوب می شود.

افرادی که دارای پوستی خشک هستند برای ایجاد طراوت بیشتر روی پوست خود لازم است که رطوبت کافی را با استفاده از مواد مختلف به پوست خود برسانند. خیار خام که به صورت ماسک روی پوست استفاده می شود و می تواند در کلاژن سازی موثر واقع شود و جوش های پوستی را نیز برطرف کند. از دیگر ترکیبات رطوبت رسان برای پوست ماسک حاصل از ترکیب روغن نارگیل و بادام شیرین است که رطوبت پوست را برای تعویق در ایجاد آثار پیری به نحوی مطلوب رفع می کند.

گیاهان موثر بر کلاژن سازی پوست

منابع غذایی و روش های مفید دیگر برای ایجاد جوانی و طراوت در پوست

به غیر از منبع گیاهی منابع حیوانی نیز وجود دارند که در کلاژن سازی موثر هستند از این رو نمی توان از مصرف آنها صرف نظر کرد. یکی از مواد غذایی که باید توجه ویژه ای برای سلامت پوست و بدن به آن شود ماهی به خصوص ماهی سالمون است. ماهی با داشتن امگا 3 به اندازه کافی و همین طور ویتامین د تولید کلاژن را بدن زیاد می کند و حتی برای کسانی که نیازی به تولید کلاژن ندارند و احساس می کنند پوست آنها شاداب است نیز توصیه می شود.

هر نوع ماده ای که بتواند جریان خون را در زیر بافت های پوستی تسریع کند و به سطح پوست حجم مناسبی دهد به عنوان جوان کنده پوست شناخته می شود. خوردن پیاز و یا مصرف آن به صورت ماسک بر روی پوست علاوه بر ویژگی های ذکر شده در فرایند کلاژن سازی اثر دارد و آن را سرعت می بخشد بنابراین به عنوان یکی از ساده ترین راه های جوان سازی پوست قلمداد می گردد.

در طب سنتی بیان شده است که که افرادی که دارای طبعی سرد هستند و پوست آنها عاری از هر نوع جوش می باشد از ترکیب پودر حاصل از گیاه سوسن چلچراغ با گلاب استفاده کنند. این ماسک به عنوان یک لایه بردار موثر نیز عمل کرده و می تواند طراوت خاصی را به پوست هدیه کند.

استفاده از هر روشی که پوستی خشک را رفع کند در درمان آثار مربوط به چین و چروک و جلوگیری از پیری پوست موثر می باشد. مواد شیمیایی و مصرف بیش از حد لوازم آرایشی سبب آسیب رساندن به کلاژن های موجود در پوست می شود و این مواد صنعتی می توانند روند پیری پوست و آثاری مانند لک و چروک را در پوست سرعت بخشند.

کم آبی در بدن از دیگر مواردی است که باید به آن اهمیت داده شود. رفع کم آبی و رساندن رطوبت لازم و کافی به بدن می تواند خشکی را رفع کند و آب لازم را برای جوان ماندن تامین نماید. پس مراقب انجام دادن این راهکار ساده باشید تا همواره بتوانید پوستی جوان و شاداب داشته باشید.

ترکیبی از سفیده تخم مرغ توام با لعابی که از تخم اسفرزه حاصل می شود بر روی پوست به عنوان ماسک جهت کلاژن سازی موثر است. به همین ترتیب پودر گیاه بومادران به عنوان ماسک خانگی گیاهی همراه با کف دریا برای افرادی که قصد دارند پوستی شاداب داشته باشند توصیه می گردد.

همچنین کسانی که طبع گرمی دارند با استفاده از شیر خشت می توانند یک ماسک خانگی ساده و مفید تهیه کنند و با استفاده مناسب از آن، روند پیری را در پوست خود به تاخیر انداخته و کلاژن مورد نیاز برای پوست را به نحوی مطلوب و دلخواه تامین کنند. در برخی از مواد هم می توان ترکیبی از عصاره های گیاهی مختلف را با مکانیزم اثر بیشتری در برخی از محصولات دارویی مانند کرم لایه بردار سیلکر دید.