تصویر گیاه بابا آدم

بابا آدم چیست؟

بابا آدم یک گیاه دارویی بومی است که در  شمال آسیا و اروپا می روید علاوه بر آن در حال حاضر در ایالات متحده هم رشد می کند. ریشه های گیاه بابا آدم بسیار بلند هستند و رنگ پوسته خارجی آن ها قهوه ای نزدیک به سیاه است.

برای قرن ها در جامعه پزشکی ریشه این گیاه برای درمان انواع بیماری های کبدی، سرطانی، گوارشی و … استفاده می شد. به طور سنتی این گیاه بیشتر به عنوان یک ادرار آور (دیورتیک) و هم چنین کمک کننده به هضم غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

ریشه گیاه بابا آدم

نقش بابا آدم در محافظت از کبد

بابا آدم یک آنتی اکسیدان طبیعی است که می تواند فاکتورهای التهاب ایجاد شده در بافت کبد، فیبروز و سیروز کبدی را بهبود بخشیده و باعث کاهش روند اکسید شدن چربی های موجود در کبد شود. همچنین با کاهش التهاب در بیمارهای کبدی به درمان سریع تر آن ها کمک می کند.

با توجه به مطالعاتی که در سال 2000 انجام شد، این گیاه به عنوان یک داروی طبیعی سم زدا که از سلول های کبدی در برابر آسیب سمی استامینوفن به آن ها محافظت می کند، معرفی گردید.

مخزن آنتی اکسیدان طبیعی

تحقیقات سال 2010 نشان داده است که ریشه گیاه بابا آدم شامل انواع آنتی اکسیدان های قوی مانند کورستین، لووتیولین و اسید فنلی است. آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند و می توانند به درمان و پیشگیری از بیماری ها در شرایط بهداشتی مختلف کمک کنند. علاوه بر آن آنتی اکسیدان ها به کاهش التهاب نیز کمک می کنند. تحقیقات نشان داده است که ریشه بابا آدم برای بیماران مبتلا به استئوآرتریت باعث کاهش شاخص های التهابی در خون آنها شده است.   

سم زذایی کبد توسط باباآدم

بابا آدم و سم زدایی خون

یکی از رایج ترین استفاده های سنتی از ریشه گیاه دارویی بابا آدم سم زدایی خون است. شواهد اخیر نشان داده است که ریشه این گیاه می تواند سموم را از جریان خون حذف کند. طی مطالعات سال 2011 ریشه باباآدم خون را به طور موثری پاکسازی کرده و موجب افزایش گردش خون می شود.  

گیاه دارویی موثر بر سرطان

گیاه بابا آدم دارای اثر مهارکنندگی قوی بر رشد تومورهای ناشی از سرطان هایی مانند کارسینوم پانکراس هستند. تحقیق دیگری در سال 2016 نشان داد که ریشه این گیاه دارویی به طور قابل توجهی با رشد سلول های سرطانی مقابله می کند اما دانشمندان برای بهبود اثرگذاری نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه دارند.

بهبود قند خون و درمان دیابت

تحقیقات سال 2014 نشان داد که ریشه بابا آدم می تواند به طور قابل توجهی گلوکز بالای خون را کاهش دهد. در طی این آزمایشات ریشه این گیاه داروییِ تخمیر شده به شکل چشمگیری قند خون را در موش های آزمایشگاهی کاهش داد.

گیاه ادرارآور (دیورتیک)

 ریشه بابا آدم ممکن است به عنوان یک عامل ادرار آور (مدر) عمل کند. مدر ها کمک می کنند که آب اضافه بدن از طریق ادرار دفع شود و برای کسانی که دچار تورم اندام ها (اِدم) هستند استفاده از این گیاه دارویی احتمالا بسیار کاربردی خواهد بود.

نحوه مصرف بابا آدم

نحوه استفاده از این گیاه دارویی

به طور سنتی ریشه گیاه دارویی بابا آدم در ژاپن و بعضی از نقاط اروپا به عنوان یک سبزی خوراکی استفاده می شود و مردم به دلیل مزایای سلامتی شناخته شده اش ، آن را به رژیم غذایی خود اضافه کرده اند. علاوه بر آن می توان ریشه این گیاه را در آب جوش ریخته و به عنوان دمنوش استفاده نمود البته کسانی که نیازمند اثربخشی بیشتر هستند می توانند از این گیاه به عنوان یک مکمل دارویی در اشکال مختلف از کپسول گرفته تا قرص ها مانند داروی هپاتیکال بهره ببرند.

پرسش و پاسخ درباره این محصول

avatar